6. 8. 2014

Motivace obrázkem (puzzle) nebo falešnou konverzací

[18.08.2012] Z rozhovorů mezi učiteli je více než patrné, že je čím dál tím těžší motivovat a zaujmout žáky. Přesto je právě motivace jedním ze stěžejních prvků výukové hodiny. Ne náhodou říkají zkušení kolegové, že "prvních 5 minut po příchodu do třídy mi ukáže, jaká bude celá hodina". Předpokládám, že něco podobného cítí i naši žáci.
S příchodem interaktivních tabulí do tříd se nám, učitelům, rozšířily možnosti, jak v těchto pěti až deseti úvodních minutách přitáhnout pozornost k tématu hodiny. Třeba právě hádanka v podobě obrázku bude tím pravým, co upoutá pozornost žáků a následně pak umožní vstupní diskuzi o tématu hodiny.

Nové! Využijte zajímavé aplikace a vytvořte falešnou chatovou konverzaci.

Puzzle

Jak získat puzzle "natrvalo" jsem už psala v článku Vytvořte si své vlastní puzzle. Zde si vytvoříte soubor, který můžete opakovaně používat, protože jej máte uložený ve svých souborech.

V posledních letech dávám přednost aplikacím, které jsou k dispozici online. Starší věcí je pro mne aplikace befuddlr!, nejnovějším objevem pak rozšíření do prohlížeče Chrome...

Befuddlr!

Zmínka o této aplikaci - http://befuddlr.com/ - již zazněla v 10. PEPOUŠově vlnobití: Rychlé aktivity na úvod hodiny - s komentářem. Stručně jsem také využití této aplikace popsala v modulu Odkazy na Metodickém portálu RVP.CZ s názvem Interaktivní puzzle. V tomto příspěvku si dovolím aplikaci popsat trochu podrobněji.

Puzzle z obrázků, které jsou v nabídce kategorií

Nejjednodušším způsobem, jak aplikaci využít je, že si vyberete obrázek, který je již předpřipravený. Tyto obrázky jsou roztříděné do kategorií, které jsou ihned na úvodní straně. Samozřejmě v angličtině (viz velký žlutý rámeček na obr. 1).

obr. 1 - Úvodní strana aplikace befuddlr
Kliknutím na zvolenou kategorii se vám nabídne galerie vybraných obrázků, ze kterých si vybíráte. Výběr se vám pak otevře v samostatné stránce/okně prohlížeče s třemi tlačítky:
 • promíchat;
 • skrýt čáry;
 • jiný (obrázek).
obr. 2 - Obrázek připravený k "zamíchání" a následnému skládání v aplikaci befuddlr
Stačí tedy "zamíchat" políčky a tuto variantu ukázat žákům na interaktivní tabuli nebo pomocí dataprojektoru (pak budou obrázek "skládat" pomocí myši u počítače), viz obr. 2.

Puzzle z obrázku, který si sama vyberu

Pochopitelně se nemusí vždy nabídka trefit do tématu hodiny. Pak si mohu buď vyhledat vhodný obrázek na Flickru a použít k tomu "rychlé tlačítko" na liště prohlížeče (viz obr. 1 a menší žlutý rámeček) nebo si vyhledám vhodný obrázek jakýmkoli jiným způsobem, např. pomocí Google a adresu obrázku připojím do adresy aplikace befuddlr. Druhý postup si dovolím popsat trochu blíže tak, jak jej uplatňuji nejčastěji.

1. Téma obrázku napíši do vyhledávače Google - obrázky (obr. 3).
obr. 3 - Vyhledávač Google - obrázky
2. Zvolím si vhodný obrázek. Ten zobrazím jako samostatný na stránce, abych získala jeho URL adresu (obr. 4 a 5). Adresu si zkopíruji.
obr. 4 - K zobrazení obrázku na samostatné stránce mám dvě možnosti - viz vyznačené.
obr. 5 - URL adresu získám v adresním řádku prohlížeče - viz zvýrazněné.
3. Za "čistou" URL adresu aplikace befuddlr napíšu lomítko a otazník, a vložím URL adresu obrázku. Např. adresa pro puzzle z mého výběru bude vypadat takto: http://befuddlr.com/?http://wiki.rvp.cz/@api/deki/files/12909/=slunecnice_detail1.jpg
Červeně je označena "čistá" URL adresa aplikace, modře je lomítko a otazník, fialově URL adresa obrázku. Potvrdím ENTER a získám stránku s puzzle. Stačí pak už jen "zamíchat" políčka...

obr. 6 - Puzzle z mnou vybraného obrázku spolu s "upravenou" URL adresou.
Rozšíření prohlížeče Chrome aneb Zcela jednoduše

Pokud používáte v počítači, který je připojený k dataprojektoru nebo interaktivní tabuli, prohlížeč Chrome, pak vám nabídku mnohem jednodušší variantu, jak udělat obrázek z jakéhokoli obrázku, který si sami vyberete.

Nejprve je třeba toto rozšíření do prohlížeče instalovat. Najdete jej zde: http://goo.gl/72DcP. Pak stačí vyhledat si kdekoli vhodný obrázek (můžete zvolit výše popsaný postup). Není třeba však získávat žádnou URL adresu, prostě si jen zobrazíme obrázek na zvolené stránce. Následně na něj klikneme pravým tlačítkem...
obr. 7 - Pravým tlačítkem zobrazíme rozšíření Puzzzle for Chrome.
Zde si můžeme vybrat, jak náročné puzzle chceme vytvořit - a to včetně možnosti, kdy si sami určíme, kolik políček bude mít výsledná skládačka. Vše potvrdíme - a puzzle se nám zobrazí v samostatné záložce plně funkční k použití.
obr. 8 - Vytvořen puzzle v rozšíření Puzzle for Chrome

Stručně - výhody a nevýhody obou aplikací

befuddlr

 • nabízí již předpřipravené obrázky (+)
 • URL adresu vytvořené skládačky si lze uložit, tj. lze si puzzle připravit předem a v hodině pak použít vytvořený odkaz (+)
 • není vázaný na určitý typ prohlížeče (+)
 • tvorba skládačky z mnou vybraného obrázku je složitější (-)
 • není zde možnost nastavit si počet dílků, tj. náročnost skládačky (-)

Puzzle for Chrome

 • tvorba z mnou vybraného obrázku je velmi snadná a rychlá (+)
 • možnost nastavení počtu dílků (+)
 • je vázaný na prohlížeč Chrome (-); pokud ovšem používáte převážně/výhradně prohlížeč Chrome, pak je toto pro vás jednoznačnou výhodou (+)
 • nevytváří URL adresu, tj. nelze puzzle vytvořit jinde, než na počítači, který je připojený k interaktivní tabuli nebo dataprojektoru (-)
 • nenabízí předpřipravené obrázky (-)

Rada na závěr

Pokud se vám puzzle vytvoří příliš malé/velké, nezapomeňte využít možnosti zvětšení/zmenšení celého obrazu v prohlížeči. V Chrome najdete tuto možnost skrytou pod tlačítkem Přizpůsobení a ovládání Google Chrome (viz obr. 9).

Nové! Falešná konverzace

Vytvořte si vlastní konverzaci, kterou napíšete do iFakeText. Můžete volit z několika vzhledů.
Získáte pak několik různých odkazů (odkaz, vložit na web apod. - jen ten náhled nezvládl češtinu, udělala jsem raději PrtSc). Zobrazíte na IWB nebo dataprojektorem a můžete využít jako:

 • úvodní hádanku (rozhovor osobností vážících se k tématu probíraného učiva)
 • motivaci/evokaci tématu (otázky, nepravdivé odpovědi apod.)
 • P. Boháčková: Opakování pomocí SMS (klikněte na jednotlivá jména) - použit SMS Generator z ClassTools.net
Další náměty na činnosti můžete také čerpat z komentářů k příspěvku v komunitě GEG Učte s námi.
ukázka: http://ifaketext.com/filf6eiy
Těším se na vaše doplnění nápadů využití v komentářích.

0 komentářů:

Okomentovat

Upozornění: Váš komentář se ihned zobrazí pro všechny návštěvníky stránek.