Téměř všechny aplikace vyžadují registraci. K registraci většinou potřebujeme:
- e-mailovou adresu (o tajných mailech píši zde);
- přihlašovací jméno;
- heslo.
Pojďme se teď podívat na bezpečnost našich hesel.
[publikováno 2.2.2013]
Aktualizace:
[publikováno 2.2.2013]
Aktualizace:
- [31. března 2014] Vyzkoušejte si, jak dlouho by trvalo prolomení vašeho hesla!
- [3. května 2016] Odkaz na přehledový list projektu E-Bezpečí.
Je mé heslo bezpečné?
Selský rozum velí, aby bylo bezpečné heslo neuhodnutelné, nejlépe nesmyslné. Ale jak si pak máme takové heslo pamatovat?
Pak je tu ještě délka hesla – čím delší, tím lepší...
Chcete si překontrolovat svá stávající hesla? Pak zkuste tuto aplikaci: http://www.passwordmeter.com/
Automatické heslo
Existují aplikace, které vám vygenerují automatické heslo. To je dostatečně nesmyslné (mnohdy lze nastavit i jeho délku).
Některé aplikace:
- https://www.grc.com/passwords.htm
- http://www.onlinepasswordgenerator.com/
- http://www.techzoom.net/tools/password-generator.en
- http://maord.com/
- http://www.onlinepasswordgenerator.net/
- http://strongpasswordgenerator.com/
Heslo, které si vytvořím sama
Hmatová metoda
Někomu pomáhá k zapamatování pohyb. Využijme toho!
Stačí se podívat na klávesnici, představit si nějaký tvar (květinu, tiskací písmeno apod.), ujasnit si začátek, a pak začít "klapat". Pro "ztížení" hesla je dobré občas/někdy zmáčknout SHIFT, aby byla některá písmenka velká. Heslo je na světě a já si ho budu v pohodě pamatovat.
Uhodnete, jaké tiskací písmeno jsem si myslela, když jsem vytvářela toto heslo: qaySEDcft?
Slovní metoda
Popis slovní metody najdete na videu níže. Postup vygenerování tohoto hesla lze popsat ve do 3 krocích:
- Začátek hesla vytvoříte z věty, např. "Mám doma krásnou boxerku a jednoho syna" tak, že použijete první písmena z každého slova a číslovky zaměníte za čísla, tj. "Mdkba1s".
- Pak přidáte nějaký ten znak, např: "§Mdkba1s:".
- Toto bude stálá část jednotlivých dalších hesel. Následně vždy do hesla přidáte něco specifického pro danou stránku, např. "§Mdkba1s:rVp" by mohlo být heslo pro vstup na Metodický portál.
Přesmyčka
S přesmyčkou vám může pomoct pěkný online nástroj Password Bird. Stačí zadat oblíbené jméno, slovo a číslo (datum), a pak už si jen vybírat z libozvučných variant kliknutím na "Click here and I will make a new one!".
Věta
Heslo nemusí být pouze jedno slovo, může to být celá věta – ne nadarmo se v mnoha případech místo anglického „password“ (klíčové slovo) používá právě pojem „passphrase“ (klíčová fráze). Pokud je slov několik, nevadí ani, že jsou jednotlivě k nalezení ve slovníku.
Heslo „jak pejsek s kocickou varili dort“ je se svými třiatřiceti znaky stejně bezpečné, jako sedmnáctiznakové „Kj$*r:g#tF5FT)hJJ“. Ale podstatně lépe se pamatuje. (1)
Zajímavé tipy z komentářů
Jak si vytvořit bezpečné heslo a nebýt za hlupáka11 Resources for Teaching & Learning Web Safety
Za oba tipy děkuji Jitce.
Vyzkoušejte si své heslo
Kolega sdílel odkaz na zajímavou aplikaci - vepište podobnou formu svého hesla do vstupního pole na https://howsecureismypassword.net/ a zjistěte, jak dlouho by trvalo "prolomení" vašeho hesla.![]() |
vstupní stránka aplikace https://howsecureismypassword.net/ |
Přehledový list projektu E-Bezpečí
List nabízí stručné informace o pojmu "bezpečné heslo" a návod na vytvoření bezpečného hesla. Stáhnete z webu E-Bezpečí.
![]() |
ukázka z přehledového listu projektu E-Bezpečí |
Citace a zdroje
[1] Valášek, M. A. (2012). Všechno, co víte o heslech, je špatně. [online] Hospodářské noviny. Available at: http://tech.ihned.cz/geekosfera/c1-55195370-michal-altair-valasek-vsechno-co-vite-o-heslech-je-spatne [Accessed 2 Feb 2013].
10 Web Tools to Help you Integrate Technology into your Classroom ~ Educational Technology and Mobile Learning. (2016). [online] Educatorstechnology.com. Available at: http://www.educatorstechnology.com/2013/02/10-web-tools-to-help-you-integrate.html [Accessed 2 Feb 2013].
Kopecký, K. (2016). Nový přehledový list. [online] E-bezpeci.cz. Available at: http://www.e-bezpeci.cz/index.php/component/content/article/17-novinky/1142-bezpecne-heslo [Accessed 3 May 2016].
Kopecký, K. (2016). Nový přehledový list. [online] E-bezpeci.cz. Available at: http://www.e-bezpeci.cz/index.php/component/content/article/17-novinky/1142-bezpecne-heslo [Accessed 3 May 2016].
Pěkně popsané grify - http://goo.gl/SOnmu. Jinak používám větu podobně jako píšeš :)
OdpovědětVymazatA na síti školy má každý své přihlašovací jméno a musí mít silné heslo. A navíc má omezenou časovou platnost. Nadávají všichni jako straky, ale musí a zvykají si taková využívat.
OdpovědětVymazatJitko,
OdpovědětVymazatdíky za tip na pěkný článek.
Je fajn, když jsou i na škole žáci (a učitelé) nuceni k bezpečnosti. Jinak to prostě do krve nepřejde :-)
Pěkná videa o bezpečnosti http://is.gd/0gECqt
OdpovědětVymazat