Pozice učitele není jen o výuce ve třídě, ale také o komunikaci s rodiči, spolupráci s ostatními učiteli (např. prostřednictvím soc. sítí, komunit a budováním osobního vzdělávacího prostředí) nebo o tvorbě výukových materiálů. Mnohé z těchto uvedených činností vyžadují opakující se kroky, např.:
- vkládání podpisu do e-mailu, opakované vkládání sousloví či data;
- sdílení příspěvků do různých sociálních sítí;
- ukládání úkolů z Gmailu do elektronického "úkolníčku";
- kopírování a vkládání čistých textů, tj. vložit jako prostý text.
Určitě si tímto článkem nekladu za cíl pokrýt celou nabídku, ale spíš (jak už je v PEPOUŠově nápadníku zvykem) podělit se o své dobré zkušenosti, které jsem získala.
1. Opakované vkládání slov, sousloví, vizitky či podpisu, data – AutoHotkey
Po instalaci tohoto programu si vytvoříte jednoduchý script, resp. soubor v textovém editoru, který pak bude dělat práci za vás. Velmi podrobný návod, jak si script vytvořit, najdete v článku D. Gamrota Kdo ještě neznáte AutoHotkey?. Nebojte se, není to tak složité, jak to zpočátku vypadá. Opravdu stačí jen dobře vytvořit jeden script, správně ho uložit a pak už to jede úplně samo.
Základní struktura vytvořené zkratky: ve dvojitých dvojtečkách je zkratka, kterou pak vyvoláte příslušný text, který ve scriptu následuje za druhými dvojitými dvojtečkami.
Ukázka:
::pdp::S pozdravem Pavlína Hublová
Moje tipy na scripty
Pozn.: některé se překrývají s tipy D. Gamrota, ale to je pochopitelné. Každopádně je stačí jen zkopírovat, poupravit na vaše data a vložit do vašeho scriptu:
Podpis a vizitka
::pdp::S pozdravem Pavlína Hublová
::vzt::S pozdravem Hublová Pavlína, Mgr., mobil: 7777 69 418, web: http://tinyurl.com/pepous, blog: http://inapadnik.blogspot.com, Hangout: PavkaHu@gmail.com, ICQ: 649756128
Opakující se sousloví do e-mailu:
::ds::Děkuji za spolupráci.
::dd::Dobrý den
::dc::Doporučujeme:
::eml::e-mail
Datum a čas (včetně dne slovem)
; - Insert Date Time stamp
::dtm::
FormatTime, xx,, dddd d. MMMM yyyy ; This is one type of the date format
SendInput, %xx%
Return
Dobrá rada na závěr: používejte cloud
Pokud používáte víc zařízení jako já, tj. pracujete na více počítačích, pak doporučuji script uložit do cloudového úložiště (já používám Dropbox). Máte tak jeden script pro oba/všechny stroje, takže stačí úprava jednou a všechny stroje ji pak akceptují (stačí dát jen reload script na každém stroji).
2. Sdílení příspěvků do různých sociálních sítí (a mnoho dalšího) – IFTTT
Tato aplikace a vám bude možná líbit ještě víc, protože je z mého pohledu jednodušší na nastavení. Stačí si vybrat podle obrázků jednotlivé sítě či nástroje (např. Gmail, Evernote apod.) a podle jednoduchého pravidla si automatizaci nastavit.
A nebo (jako já) si vyhledejte všechny již vytvořené automatické nástroje, které jsou veřejné a vybírejte.
Podrobnosti k využívání služby najdete v článku D. Gamrota ve zdrojích.
Když na jedné síti, tak i na druhé
Nevyhovuje mi, když někdo sdílí automaticky na všech sítích stejné příspěvky. Ovšem někdy sdílím takový příspěvek, který se na vybranou síť přeci jen hodí. Mám takto automatické přeposílání z Twitteru na FB a LinkedIn, ale jen v případě, že do příspěvku na Twitter dám konkrétní tag:
Když napíšu příspěvek, tak ať to vědí všichni na relevantní síti
PEPOUŠův nápadník je blog, který mé práci a zaměření něco vypovídá. Proto je pro mě důležité, aby byl každý nový příspěvek také sdílen na LinkedIn (a určitě to jde i na další sítě, jen hledat):
Když mě něco zaujme...
Zajímavé příspěvky je třeba si v klidu přečíst a uložit. A když o tom ještě i dám vědět na Twitteru, tak prima:
hvězdička u tweetu znamená, že se odkaz pošle do aplikace Pocket a já si ji pak v klidu přečtu na tabletu |
veřejná záložka uložená v Diigo a automaticky sdílí na Twitteru |
Z kalendáře do úkolníčku
Abych nezapomněla na nějakou schůzku v kalendáři, zobrazí se událost jako úkol v úkolníčku Wunderlist (podmínkou použití podobného nástroje je Gmail a možnost zasílat úkoly do elektronického úkolníčku e-mailem).
Dobré rady na závěr
Není nutné si hned nastavit velké množství nástrojů, protože pak se vám může stát, že prostě zapomenete, co a jak jste si nastavili a následně jste nemile překvapeni.
Dále je třeba si uvědomit, že aplikace je zdarma, takže jednak nemusí vždy fungovat k vaší plné spokojenosti a také, že k využití kterékoli její služby je třeba zadat přihlašovací údaje a souhlasit, že za vás smí aplikace konat.
3. Ukládání úkolů z Gmailu do elektronického úkolníčku
Někdy vám plynou úkoly ze zaslané zprávy, někdy slíbíte něco udělat v odpovědi na e-mail. Obě tyto varianty řeším tak, že si e-maily ukládám do úkolníčku (v současnosti je to Wunderlist) a to dvě způsoby:
- pokud slibuji v odpovědi, že něco udělám (popř. potřebuji zkontrolovat, že bude splněn úkol, který jsem v e-mailu zadala), pak do skryté kopie vložím speciální e-mailovou adresu, prostřednictvím které se mi zpráva uloží do úkolníčku do mého inboxu (přijaté nezařazené úkoly). Při denní kontrole pak úkol doplním o termíny a tagy a zařadím.
- pokud mi přijde e-mail s úkolem a já jej v dané chvili/den nemohu řešit, klepnu na hvězdičku a speciální script uložený v Google Disku celou zprávu přepošle automaticky na e-mail úkolníčku, resp. přiřadí příjemce (e-mail úkolníčku) a odešle. V úkolníčku pak mám v inboxu text zprávy včetně odkazu na samotný e-mail. Stačí tedy opět doplnit o termíny, tagy a zařadit.
Tvoříme script v Google Disku
- V Google Disku klepněte Přidat > Více > Google Apps script (pokud jej nenajdete, klepněte Přidat další aplikace, vyhledejte a instalujte) > Nový projekt.
- Zkopírujte text níže a pouze nahraďte tučně zvýrazněné e-mailem, kterým lze zasílat do vašeho úkolníčku úkoly (zrušte odtučnění).
- Klepněte na ikonu hodin a nastavte, jak často má script váš Gmail kontrolovat (každou hodinu?).
- Uložte.
<code>
function createTaskFromStarred() {
var threads = GmailApp.search('is:starred');
for (var h = 0; h < threads.length; h++) {
var messages = threads[h].getMessages();
for (var i = 0; i < messages.length; i++) {
if (messages[i].isStarred())
{
Logger.log(messages[i].getSubject());
GmailApp.sendEmail('xxx.1234567@email.com',
'/AR ' + messages[i].getSubject() + ' %Gmail',
'https://mail.google.com/mail/u/0/?shva=1#inbox/' + messages[i].getId() + '\n\n' + messages[i].getPlainBody());
messages[i].unstar();
}
}
}
}
</code>
4. Vkládání čistého textu – HovText
Jednoduchý prográmek, který vám umožní vkládání očištěného textu. Je možné ale podle potřeby program i vypnout, když chcete ponechat formátování v původní podobě.
Zkratka CTRL+C vám tak vystačí jak pro čistý text, tak pro text formátovaný.
Zdroje a odkazy:
Kdo ještě neznáte AutoHotkey?. (2015). [online] Daniel Gamrot. Available at: http://danielgamrot.cz/autohotkey-automatizace-psani-klavesove-zkratky/ [Accessed 25 Apr. 2016].
Automatizace práce s IFTTT. (2015). [online] Daniel Gamrot. Available at: http://danielgamrot.cz/automatizace-prace-prostrednictvim-ifttt/ [Accessed 25 Apr. 2016].
Toodledo : Forums : Tips & Tricks : Create task from starred message in Gmail. (2016). [online] Toodledo. Available at: https://www.toodledo.com/forums/3/20259/0/create-task-from-starred-message-in-gmail.html [Accessed 25 Apr. 2016].
Toodledo : Forums : Tips & Tricks : Create task from starred message in Gmail. (2016). [online] Toodledo. Available at: https://www.toodledo.com/forums/3/20259/0/create-task-from-starred-message-in-gmail.html [Accessed 25 Apr. 2016].
Díky za tipy.
OdpovědětVymazat*AutoHotkey znám a používám. Můžu potvrdit, že je to fakt super věc a shodou okolností mám soubor se skripty taky na dropboxu :)
*IFTTT jsem několikrát zkoušel používat, ale nikdy mi nepřirostlo k srdci a navíc jsem měl pocit, že není 100% funkční. Možná opět přišla chvíle, abych to zase zkusil.
*V práci nemůžu používat gmail jako služební e-mail *grrr*, ale našel jsem "Evernote clipper pro outlook" a tak si to posílám do Evernote (který používám i jako úkolovníček) a jsem spokojený.
Děkuju za doplnění zkušeností a nový tip.
Vymazat