10. 3. 2016

Nový modul na Metodickém portálu RVP.CZ: Obrázky a citace

Jako příspěvek k Týdnu otevřeného vzdělávání představil Metodický portál RVP.CZ nový modul Obrázky a citace (http://obrazky.rvp.cz/), který umí:
  1. Přeložit hledané slovo do angličtiny.
  2. Vyhledávat na více portálech najednou, nebo v jednom vybraném (v nabídce jsou nyní tyto weby: Flickr, Wikimedia, Pixabay, OpenCliparts, Wiki na Metodickém portálu RVP.CZ, New York Public Library).
  3. Vygenerovat plnohodnotnou citaci, popř. upozornit na obrázek, který není možné podle zadaných kritérií správně citovat (nejčastěji se jedná o situaci, kdy autor přiřadil licenci CC, ale neuvedl své jméno ani přezdívku).
Obr. 1. Titulní strana modulu Obrázky a citace.

Po klepnutí na náhled vybraného obrázku se nabídne pole s informacemi o obrázku (obr. 2), odkazem (po klepnutí na odkaz snadno uživatel stáhne obrázek do svého zařízení) a vygenerovanou citací, kterou stačí zkopírovat a vložit do příslušného dokumentu (obr. 3).

Obr. 2. Základní informace o zvoleném obrázku.

Obr. 3. Automaticky vygenerovaná citace k obrázku.

Tým Metodického portálu RVP.CZ věří, že tento nástroj pomůže nejen učitelům, ale komukoli, kdo pracuje s prezentacemi, tvoří výukové materiály, nebo prostě potřebuje ilustrační fotografii a chce současně dodržovat zákonné normy.

Zdroj:

Hublová, P. Vyhledávání a citace otevřených výukových zdrojů se zaměřením na obrázky a fotografie • Referát Metodického portálu. (2016). [online] Referat.blogy.rvp.cz. Available at: http://referat.blogy.rvp.cz/2016/03/07/vyhledavani-a-citace-otevrenych-vyukovych-zdroju-se-zamerenim-na-obrazky-a-fotografie/ [Accessed 9 Mar. 2016].

0 komentářů:

Okomentovat

Upozornění: Váš komentář prochází schvalováním, mějte trpělivost, pokud se nezobrazí obratem. Děkuji Pavlína