30. 8. 2014

Vyhledávejte bezpečně

[19.8.2011] Metodickým portálem hýbaly v roce 2011 dvě kauzy - obě se týkaly autorských práv (souhrn všech "legislativních témat najdete zde).
V prvním případě řešil správce školních stránek žalobu kvůli nevhodnému použití fotografií, které nebyly licencovány CC. V druhém případě objevila kolegyně zneužité vlastní materiály na cizích stránkách, a to včetně pracovních listů z DUMů.
To mne navedlo k tomu, abych trochu popátrala, jak to s těmi licencemi vlastně je. Jaké jsou závěry?
[15.5.2014] Doplněn krátký fotonávod, jak pracovat s aplikací Photo Pin pro vyhledávání obrázků z Flickru s volnými licencemi.
Nové! Článek nabízející odkazy na vyhledávače a weby s volně použitelnými obrázky, videem nebo hudbou.

Vytvořte si "bezpečný vyhledávač"

Já jsem si jej vytvořila tak, že mi bude vyhledávat texty a obrázky pouze z wikipedie, wikimedie a wiki.rvp.
Samozřejmě, jako vše, dávám k dispozici - můžete používat přímo zde v blogu (viz postranní panel) nebo si uložte odkaz: http://tinyurl.com/bezpeci mezi záložky.

PS1: Jak poznáte nalezený obrázek? Nejlépe, když bylo vaše vyhledávané slovo nalezeno ve "wikimedia". Ale faktem je, že většina nalezených stránek ve wikipedii má také obrázky.

PS2: Když hledáte jen obrázek, zkuste použít vyhledávací heslo filetype:jpg (např. filetype:jpg ježek) nebo image (např. image:hadgehog).

Nové: Vyhledávání klipartů pod licencí PD.

Prozkoumala jsem stránku o licencích

... která je doporučovaná v diskuzi a vložila jsem licenční obrázky na webové stránky i sem do blogu (najdete úplně dole). Pokud chcete udělat totéž, vše potřebné najdete zde.

Nebo také anglicky:

Choose a License

Vytvořte si snadno licenci CC a vložte ji na svůj web nebo kamkoli podle potřeby.

Vyhledávají také děti/žáci

Nakonec jsem se trochu zaměřila na děti/žáky a proběhla stránku makeuseof.com, kde jsou doporučovány vyhledávací stránky pro děti. Vyhrál u mne projekt Boolify.
http://www.boolify.org/index.php

Další zajímavé vyhledávání pro žáky a učitele: http://primaryschoolict.com/hi.php

Hledáme jen obrázky/fotky

Také Flickr má svůj bezpečný vyhledávač, třeba vám bude vyhovovat více.
pro zvětšení obrázku stačí kliknout

Bezpečně lze také vyhledávat kliparty: http://www.pdclipart.org/. Souhrn doporučovaných galerií najdete v příspěvku Otevřené galerie.
Další seznam webů, kde lze bezpečně vyhledávat obrázky pro prezentace apod. jsem našla v blogu Jitky Rambouskové.

Bezpečně můžete fotografie vyhledávat na stránce: http://search.creativecommons.org/#. Zde si můžete zvolit i prostředí, kde chcete vyhledávat (Google, Flickr, Wikimedia...). Především vyhledávání obrázků mě zaujalo.

Photo Pin je stránka, přes kterou můžete prohledávat Flickr a to upřesněním licence (postranní panel vlevo). Jen POZOR - první dva řádky nalezených obrázků jsou obrázky sponzorované, tj. placené. Prohlížejte až ty "pod čarou".

pro zvětšení obrázku stačí kliknout

Další stránky, které nabízí bezpečné vyhledávání obrázků:
Také Obrázky v Google Images lze nyní pohodlně  vyhledávat dle licence – Programujte.com. Více také v odkazu [1].

Nové! A Copyright-Friendly Toolkit | Smore

Jak vyhledávat obrázky, zvuky, hudbu a videa pod licencemi CC a PD? Článek obsahuje nejen stručnou charakteristiku CC licencí, ale právě odkazy na sbírky webů či vyhledávače.

Zdroje:

[1] Bélik, Miloš. "GOOGLE a bezpečné preberanie obrázkov." Sopúšik žije na nete, 2014. [Web. 20 Jan 2014]. <http://sopusik.wordpress.com/2014/01/18/google-a-bezpecne-preberanie-obrazkov/>.

0 komentářů:

Okomentovat

Upozornění: Váš komentář prochází schvalováním, mějte trpělivost, pokud se nezobrazí obratem. Děkuji Pavlína