4. 4. 2011

Twitter - rok poté

Twitter je médium, kterému se už asi nevyhneme. Je třeba s ním začít pomalu počítat. A tak není od věci mrknout se, jak se může vyvíjet váš vztah k tomuto mikroblogovému kamarádovi...


Pokud je pro vás Twitter pojmem úplně neznámým, doporučuji pročíst si nejprve Co mi Twitter dal a vzal. Velmi pěkně je přínos Twitteru vyjádřen v jednom z komentářů u článku What Twitter has done for me (1):
"Twitter gives me a forum to express myself openly, connect with others authentically without worrying as much as I sometimes might in the day to day work setting."
V částečném překladu: Twitter mi nabízí prostor ke svobodnému vyjadřování, autentickému spojení s ostatními bez obav...


Zjistíte, jestli je tato aplikace pro vás něčím lákavá a jestli má smysl začít hledat kontakty, které byste sledovali. Moc pěkně o tom hovoří Tom Whitby (3):
"Kdybych byl stavitel lodí, chtěl bych sledovat další loďaře, ale protože jsem pedagog, zaměřím se na sledování dalších pedagogů. Cílem je sestavit seznam lidí, kteří jsou nejen dobře informovaní o vzdělávání a učení, ale sdílejí stejnou filozofii a jsou ochotni spolupracovat."

Kromě kontaktů můžete sledovat i tzv. hashtags. To jsou "poznávací slova", která jsou uvozena #. Začít můžete třeba tím, že nakouknete na tag #pepous, #rvpcz nebo #odkaznik.


Následně se budete muset rozhodnout, jestli využijete klasického rozhraní Twitteru, nějaké online aplikace nebo rozšíření prohlížeče. Teprve pak můžete začít plně tweetovat.


V každém případě máte šanci být neustále "v obraze". Mnohé se opravdu odvíjí od lidí, které sledujete. Ale nezoufejte, vyhledáním správného tagu získáte velmi brzy neutuchající zdroj informací - a nemusíte ani nikoho sledovat. Na druhou stranu je moc příjemné sdílet své odkazy a zprávy s lidmi, kteří reagují, odpovídají nebo dál sdílejí váš odkaz či zprávu. Časem si můžete najít svou skupinu PLN (Personal Learning Network), ve které vám bude fajn a budete si vzájemně užiteční. Stojí to za to!
Dejte vědět ;-)


Za závěr si dovolím si ještě malou odbočku...


Na Živě.cz vyšel moc pěkný článek Já bych všechny ty Twittery začal učit povinně. Dovolím si citovat jednu pasáž (2):
"V hlavě mi od té doby vrtá několik otázek. Opravdu jsme v České republice my, uživatelé Twitteru, takoví exoti? Je v Česku tato platforma prozatím naprosto irelevantní? Proč u nás mladé lidi jaksi automaticky nezajímají nové technologie a nesnaží se do nich proniknout? Proč se rekrutující se žurnalisté nezajímají o to, co jejich veliké vzory jako New York Times a další tolik vychvalují a v ohromné míře využívají? Proč tuzemské vysoké školy okamžitě nezačlení výuku nových platforem?"
K tou mohu jen dodat, že Twitter mi ještě víc otevřel svět. Mám pocit, že stačí jen jednou kliknout a dozvím se tisíce věcí, o kterých jsem neměla ani tuchy. A to mne prostě ohromuje a těší.



Zdroje:

(1) Learning to be SMART [online]. 2010 [cit. 2011-04-04]. What Twitter has done for me. Dostupné z WWW: [http://jnmfly.edublogs.org/2010/08/07/what-twitter-has-done-for-me/].

(2) SEDLÁK, Jan. Živě.cz [online]. 2011-03-22 [cit. 2011-04-04]. Já bych všechny ty Twittery začal učit povinně. Dostupné z WWW: [http://www.zive.cz/bleskovky/ja-bych-vsechny-ty-twittery-zacal-ucit-povinne/sc-4-a-156341/default.aspx].

(3) WHITBY, Tom. My Island View [online]. 2011-03-22 [cit. 2011-04-04]. Twitter Strategies. Dostupné z WWW: [http://tomwhitby.wordpress.com/2011/03/22/twitter-strategies/].

Podobné články:

  • Začínáme blogovatInspirace články: Blogging tips by Karenne Sylvester, How to start blogging, We blog, therefore we can… Adresa URL by měl co nejvíce odpovídat názvu blogu (že by kvůli lepšímu zapamatování?); Vždy si po sobě … Více >>
  • Evernote: 3 v 1Mezi aplikacemi, které jsou volně dostupné, je pár stabilních hvězd. Jednou z nich je Evernote. K této domněnce mne vedou všechny ty "TOP TENy", kde tato aplikace téměř nikdy nechybí. A co bych to byla za PEPOUŠe, kdybyc… Více >>
  • Máš na to být mým učitelem?Bez komentáře... Novinka! Pokud vás video trochu vyděsilo, můžete se zamyslet nad rámcem profesních kvalit učitele... Článek obsahuje např. odkazy na návrh Standardu kvality profese učitele nebo Evaluační portfolio učitele.… Více >>

1 komentářů:

  1. Publikováno také na České škole: http://www.ceskaskola.cz/2011/04/pavlina-hublova-twitter-rok-pote.html

    OdpovědětVymazat

Upozornění: Váš komentář prochází schvalováním, mějte trpělivost, pokud se nezobrazí obratem. Děkuji Pavlína