Diskuze online ve skupině má mnoho výhod. Za největší považuji, že se zde mohou sejít lidé, kteří by se v reálném prostředí jen těžko mohli potkat. Podívala jsem se na některá prostředí, která takovou komunikaci umožňují.
Nové! Další přehledné prostředí pro skupinovou komunikaci: Thinkbinder.
Nové! Další přehledné prostředí pro skupinovou komunikaci: Thinkbinder.
Openstudy
Openstudy je hodně postaven na principu Twitteru, takže kdo máte s touto sociální sítě zkušenosti, bude se vám zde líbit.
Zajímavosti:
- vzhled hodně připomíná Twitter (nemohu určitě, zda to je klad nebo zápor - asi jak pro koho);
- skupiny jsou vždy jen otevřené, vstupovat může kdokoli a nelze to ovlivnit;
- když jste online, můžete s dalšími členy skupiny diskutovat pomocí vestavěného chatu;
- odpovědi se dají hodnotit - dávají se jim tzv. medaile.
Grou.ps
Pokud máte raději vzhled Facebooku, můžete vyzkoušet Grou.ps. Můžete si vytvořit free trial skupinu. Jen trochu nechápu, proč si vytvářet skupinu jako FB, když si mohu vytvořit skupinu přímo ve FB (o FB více v příspěvcích Lze Facebook využít ve škole? a Sociální sítě do výuky?). Ale kdo ví, třeba to někoho zaujme...
Zajímavosti:
- vytvoříte skupinu, která se přibižuje vzhledu FB (podívejte se na příklad http://testik.grou.ps/home);
- tvorba skupiny trvá poměrně dlouho, protože máte jako tvůrce mnoho možností, jak skupinu nastavit (šablony, rozšíření, moderace a mnohé další);
- k registraci můžete využít svůh FB účet;
- jedná se o free trial, ostatní jsou všechno služby placené.
Klasická diskuzní fóra:
Hrála jsem si podrobněji s druhým zmiňovaným:http://zkousim.proboards.com/index.cgi? |
Zajímavosti:
- diskuze lze nastavit na různé úrovně - i pro neregistrované, jen pro registrované, jen na základě hesla či speciální pozvánky;
- fórum lze přesunout na vlastní doménu;
- lze přidat online chat, není ale standardní výbavou;
- administrátor je neomezeným pánem ve svých fórech a může je opravdu hodně specifikovat;
- klasická diskuzní fóra vyžadují netmoderátorské dovednosti a využívala bych je spíš s ohledem na počítanou vyšší návštěvnost;
- vyzkoušejte si http://zkousim.proboards.com/index.cgi?board=general
Uzavřenou skupinu můžete vytvořit v různých prostředích
Pro ukázku jsem zvolila první zmiňovanou aplikaci, protože nabízí mimo jiné přímo prostředí pro třídu:
Zajímavosti:
- aplikace nabízí mnoho možností pro jednotlivce i skupiny, včetně vytvoření třídy;
- vše je free a orientace i vzhled patří mezi ty příjemnější;
- jako člen více skupin (a tříd) máte vše na své úvodní stránce, takže je jednoduché mít přehled, co se kde děje nového.
- samozřejmě je nutná registrace pro všechny zúčastněné.
Samostatná prostředí pro výuku najdete také v příspěvcích Prostředí pro spolupráci nebo První kroky s e-Twinningem.
Jsem si vědoma, že se zde jedná pouze o výběr aplikací, které nabízejí možnost vytvořit si vlastní diskuzní skupiny/fóra. Proto uvítám další tipy v komentářích.
Zdroje
[1] Kapuler, D. (2011). Technology Tidbits: Thoughts of a Cyber Hero: Open Study. [online] Available at: http://cyber-kap.blogspot.cz/2011/10/open-study.html [Accessed 23 Oct. 2011].
[2] Perez, S. (2014). GROU.PS Lets You Create Your Own Private Facebook | TechCrunch. [online] TechCrunch. Available at: http://techcrunch.com/2011/08/09/grou-ps-lets-you-create-your-own-private-facebook/ [Accessed 23 Oct. 2011].
[3] Teach Amazing!, (2014). 7 Mobile-Friendly Collaboration Tools - Teach Amazing!. [online] Available at: http://teachamazing.com/7-mobile-friendly-collaboration-tools/ [Accessed 20 Sep. 2014].
[3] Teach Amazing!, (2014). 7 Mobile-Friendly Collaboration Tools - Teach Amazing!. [online] Available at: http://teachamazing.com/7-mobile-friendly-collaboration-tools/ [Accessed 20 Sep. 2014].
Jdi ďábel! Jak je to s registrací členǔ? Mohu jako učitel vytvořit úcty žáků v některém prostředí? Jitka
OdpovědětVymazatBohužel, ani v jednom z popisovaných případů jsem takovou možnost nenašla :-(
OdpovědětVymazatPřidávám se: Jsi ďábel :-).
OdpovědětVymazatTo http://www.enterthegroup.com/ se mi docela líbí. Možná vyzklouším. Registrovat se mohou i děti? Tedy je nějak omezený věk? Nevíš?
Jako vždy - od 13 let: "EnterTheGroup.com does not knowingly collect or solicit personal information from anyone under the age of 13. If you are under 13, please do not attempt to register for EnterTheGroup.com without parental supervision." Ale se souhlasem rodičů by to šlo i níž, jak se zdá.
OdpovědětVymazatNěkdy začínám mít dojem, že bychom děti do 13 let asi neměli učit :-)
OdpovědětVymazatSpíš by bylo třeba trochu zrevidovat zákony. Snad už neexistuje dítě, které by nemělo nejpozději v 10 letech svůj profil na některé sociální síti a svůj vlastní email. A tím, že zakážeme využívat aplikace "pod kontrolou dospělého" nezabráníme tomu, aby používali všechny další.
OdpovědětVymazatOpustily mne děti a já si mohla sednout k normálnímu PC a můžu normálně psát. Proto ty překlepy a anonym.
OdpovědětVymazatTo omezení věkem je dost na nic. Už přemýšlím, jak budu organizovat web pro svou příští třídu a ti budou mladší. Přemýšlela jsem, že bych webové stránky nahradila něčím podobným. Tak vyzkoušejte, ať si můžu vybrat. :)
Asi není problém najít nástroj na výměnu názorů. Už větší problém je, mít si o čem povídat. Platí to jak mezi učiteli, tak při výuce s žáky.
OdpovědětVymazatJde tudíž o to, změnit celý koncept výuky tak, aby respektoval fakt, že žáci jsou zvyklí (a více ochotní) touto formou komunikovat. Týká se to úplně každého učitele! Zákony samozřejmě mohou pomoci, ale není to o nich.